Pasta Sertifika Programı

Pasta Top Kurs Eğitimleri

Sertifika programları size kariyer alanında ilgili özel bilgi ve becerilere öğretmek. Bunlar genellikle eğitim ve deneyim mevcut seviyesini geliştirmek ya da farklı bir kariyer alanına taşımak yardımcı olmak için tasarlanmış kısa vadeli programlardır.

Böreği bir sertifika nedir? Bir pasta sertifikasyon etkili bir hamur işleri, kremler ve kek oluşturmak için gerekli becerileri sağlar. Pasta sertifika programları pastaneler veya high-end restoranlarda çalışmak isteyenler için uzmanlaşmıştır. Bir program tamamlama size pasta ve kek yapma hassas doğasını, yanı sıra çeşitli pudingler üretimini ele bilgi verir. Ayrıca, çeşitli tatlılar tarihini öğreneceksiniz. Bu özel görev, dünyanın en iyi pasta şefler bazı özel eğitim alır.

Pasta bir sertifika olması işvereniniz mutfakta yetenekli bilir sağlar. Sen ücret ve çalışma koşullarını artan en iyi şirketler için çalışmaya gidebilirsiniz.

Çoğu program tamamlamak için en az üç ay sürer. Pasta sertifika programlarının maliyeti büyük ölçüde değişebilir. Maliyet belirli okulda, o ise ülke ve almak zorundadırlar sınıfların sayısı bağlıdır. Maliyet bilgileri için okulun kabul ofisine başvurun.

Böreği bir sertifika ile, size kariyer birçok seçeneğiniz var. Fransa'da bir fırına İtalya'da bir pastanede New York'ta beş yıldızlı restoran, dünyanın herhangi bir yerinde size eğitim ve pasta becerileri taşır. Sizin belgesi siz de diğer başvuru üzerinde bir kenar verir. Sen kek, krem ​​veya pudingler uzmanlaşmak olabilir. Sen köşede kendi pasta dükkanı açabilirsiniz. Sen daha rekabetçi hale getirmek için diğer mutfak sertifikaları ile pasta sertifika eşleştirebilirsiniz.

Pasta tüm sertifika programları mümkün olan en iyi eğitimi sağlamak için kampüste verilmektedir.Senin Aşağıdaki program ve temas kurşun formu doldurarak seçtiğiniz okulun doğrudan kabul ofisi arayın.

Devamını oku

Le Cordon Bleu Australia
Kampüs Tam zamanlı 12 ay January 2018 Avustralya Adelaide

Bizim Certificat de Commis de Pastane (Pastacılık Sertifika III) size restoran, kafe ve tearooms servis pastane uzman hazırlanmasında kapsamlı bilgi ve katı becerileri verecektir. Fransız çalışma modülleri eşsiz bir çalışma programı oluşturmak için yeterlilik Avustralya birimleri ile birleştirilir. Sanayi yerleştirme size gerçek Otelcilik işinde çalışmak ve kampüs çalışma sırasında uygulamaya öğrendim becerileri koymak için şans vererek, tabii bir parçasıdır. [+]

Certificat de Commis de Pastane (Pastacılık Sertifika III)

Bizim Certificat de Commis de Pastane (Pastacılık Sertifika III) size restoran, kafe ve tearooms servis pastane uzman hazırlanmasında kapsamlı bilgi ve katı becerileri verecektir. Fransız çalışma modülleri eşsiz bir çalışma programı oluşturmak için yeterlilik Avustralya birimleri ile birleştirilir. Sanayi yerleştirme size gerçek Otelcilik işinde çalışmak ve kampüs çalışma sırasında uygulamaya öğrendim becerileri koymak için şans vererek, tabii bir parçasıdır.

Adelaide: Açılan

Kariyer yolları

Pasta Şefi, Executive Şef, Restoran Müdürü, Pastane sahibi, Gıda ve İçecek Müdürü, İkram Müdürü, Kek tasarımcısı. ... [-]


Le Cordon Bleu Australia
Kampüs Tam zamanlı 12 ay January 2018 Avustralya Melbourne Sidney + 1 daha

Bizim Diplôme de Pâtisserie klasik Fransız pasta teknikleri en titiz ve kapsamlı bir program mevcut bugün. elbette (Temel, Orta ve Superior) ile ilerlemek gibi kademeli öğrenmek ve geleneksel ve çağdaş Fransız pastane teknikleri ana olacaktır. [+]

Diplôme de Pâtisserie (Pastacılık Sertifika III)

Bizim Diplôme de Pâtisserie klasik Fransız pasta teknikleri en titiz ve kapsamlı bir program mevcut bugün. elbette (Temel, Orta ve Superior) ile ilerlemek gibi kademeli öğrenmek ve geleneksel ve çağdaş Fransız pastane teknikleri ana olacaktır.

Sanayi yerleştirme size gerçek Otelcilik işinde çalışmak ve kampüs çalışma sırasında uygulamaya öğrendim becerileri koymak için bir şans verecektir. büyüyen bir sektörde, bu program işverenlerin size çok arzu aday yapmak için beceri ve bilgi verir.

Sydney, Melbourne: Açılan

Kariyer yolları

Pasta Şefi, Executive Şef, Restoran Müdürü, Pastane sahibi, Gıda ve İçecek Müdürü, İkram Müdürü, Kek tasarımcısı. ... [-]


TAFE Western Australia
Kampüs Tam zamanlı 1 dönem July 2018 Avustralya Perth Bentley + 1 daha

Bu kurs nitelikli şef olarak çalışmak veya pastanede uzmanlaşmış kim pişirmek için gereken bilgi ve becerileri gelişecektir. [+]

Bu kurs nitelikli şef olarak çalışmak veya pastanede uzmanlaşmış kim pişirmek için gereken bilgi ve becerileri gelişecektir. Sen pastane ürünleri hazırlanmış ve pastaneler, restoranlar, oteller, catering işlemleri, kulüpleri, barlar, kafeler ve kahve dükkanları dahil, hizmet çeşitli konaklama işletmelerinde çalışmak için bir fırsat olacaktır.

[-]

Ecole Lenôtre
Kampüs Tam zamanlı 5 ay April 2018 Fransa Plaisir

[+]

BAHÇE 5: Kuru ve yumuşak küpler ve macaronlar

.

.

[-]

Ecole Lenôtre
Kampüs Tam zamanlı 12 ay April 2018 Fransa Plaisir

[+]

PİŞİRME 2: Et ve garnitürler: seçme, hazırlama ve pişirme MÜKEMMELLİĞE ANAHTARLAR STAJ 3: Lenôtre Laboratuarında Staj STAJ 4: Lenôtre Laboratuarında Staj STAJ 5: Lenôtre Laboratuarında Staj STAJ 6: Lenôtre Laboratuarında Staj STAJ 7: Lenôtre Laboratuarında Staj

[-]

Ecole Lenôtre
Kampüs Tam zamanlı 7 ay April 2018 Fransa Plaisir

[+]

Maliye Bakanlığı ile özel eğitim veya şefler başlıklı

.

.

[-]

Ecole Lenôtre
Kampüs Tam zamanlı 3 ay April 2018 Fransa Plaisir

Lisans, Pastacılık alanında kendilerini eğitmek veya yeniden icat etmek isteyen insanlar için geliştirildi. [+]

KİME İLGİLİ NELERDİR?

Lisans , hamur işinde kendilerini eğitmek veya yeniden icat etmek isteyen kişiler için geliştirilmiştir:

Yeni bir kariyer başlatmak isteyen amatörler. Zaten çıraklık okuluna devam eden genç profesyoneller. Artık gıda sektöründe çalışmayan eski profesyoneller.

Yoğun eğitim programı olduğu için, her öğrencinin pastacılık ticaretiyle gerçek bir ilgileri olması gerekir.

AMAÇ

Bu eğitimin amacı yüksek bir yeterlilik derecesine erişmenize olanak tanımaktır. Bu eşsiz program yetişkinler için hazırlanmıştır.

... [-]


Australian College of Applied Education
Kampüs Tam zamanlı Yarı zamanlı 1 yıl January 2018 Avustralya Perth + 1 daha

Pastane Sertifika III Chef Patissier çıraklık off-the-iş eğitimi eşdeğerdir. Tabii size pasta mutfakta gerekli işbaşı deneyimi sağlayan sanayi staj içerir. [+]

1 Yıl Tam Zamanlı; Part-time da mevcuttur

Bir Pasta şef olarak nitelendirilmesi yeni ve Batı Avustralya'daki yenilikçi. Bu yeni ticaret yeterlilik Mart 2010'da Eğitim ve İşyeri Geliştirme Dairesi tarafından onaylandı. Bu sertifika pratik sanayi yerleşimi de dahil olmak üzere Şef Patissier yeterlilik sağlar, öğrenciler de sanayi işe yerleştirme 250 saatlik bir asgari tamamlamak zorundadırlar.

Yararları

Pastane Sertifika III Chef Patissier çıraklık off-the-iş eğitimi eşdeğerdir. Tabii size pasta mutfakta gerekli işbaşı deneyimi sağlayan sanayi staj içerir.

Öğrenciler önemli ve ilgili deneyim kazanıyor sektöründe bu süre boyunca istihdam edilmektedir ancak ticaret denklik eleme süreci, 3 yıla kadar sürebilir. Yerleşimler ASCA tarafından organize edilmektedir.... [-]


Enderun Colleges
Kampüs Tam zamanlı 3 ay September 2018 Filipinler Cumhuriyeti Taguig

Her zaman cömert bir parti için zarif tatlılar kendi ekmek veya kafe açarak, ya da sadece yaratma hayal ettiniz mi? Ardından, Pastacılık Sanatları Alain Ducasse Enstitüsü Filipinler'in Sertifika tam size göre. Bu program şekerleme becerilerini bilemek ve pasta sanat alanında başarılı bir kariyer jumpstart yardımcı olacaktır. [+]

Her zaman cömert bir parti için zarif tatlılar kendi ekmek veya kafe açarak, ya da sadece yaratma hayal ettiniz mi? Ardından, Pastacılık Sanatları Alain Ducasse Enstitüsü Filipinler'in Sertifika tam size göre. Bu program şekerleme becerilerini bilemek ve pasta sanat alanında başarılı bir kariyer jumpstart yardımcı olacaktır. sadece 3 ay içinde, pişirme ve şekerleme temel ve ileri prensiplerini öğrenmek ve pasta sanatlarında yetenekli bir profesyonel olmak için becerilerini geliştirecek.

Yoğun program Fransa'da Alain Ducasse Eğitim öğretilen müfredat eşleşir. % 75 eller ve% 25 teori sınıfları ile öğretim yaklaşımı becerilerini geliştirmek amacıyla titiz hands-on uygulama üzerinde duruluyor. Program, klasik Fransız tatlılar için temel teknikler ile başlar. Daha sonra daha karmaşık tarifleri peşin olarak bu teknikleri pekiştirmek mümkün olacak. Programın sonunda, mezun En iyi oteller, restoranlar çalışmak, ve hatta kendi işini kurmak mümkün.... [-]


ALMA - The International School of Italian Cuisine
Kampüs Tam zamanlı 5 ay October 2018 İtalya Parma

Program teorisi, gösteriler ve eğitim sınıfları ile bölgesel farklılıklar İtalyan, modern pasta temellerini öğretmeyi amaçlar. İtalyan pasta otantik geleneği keşfedin ve İtalyan Pasta Chef Uzman Belgesi almak. [+]

Program teorisi, gösteriler ve eğitim sınıfları ile bölgesel farklılıklar İtalyan, modern pasta temellerini öğretmeyi amaçlar.

Parma yakınlarındaki ALMA Kampüsü'nde iki ay harcamak, sadece Gastronomi Yaratıcı Kent ilan etti ve beğenilen şefler otantik İtalyan pasta öğrenir. Ardından 20 İtalyan bölgelerinden birinde bir bir restoran, otel yapısı ya da pasta laboratuar pasta bölümünde 3 aylık staj ile bu ömür boyu deneyimi tamamlamak.

İtalyan pasta otantik geleneği keşfedin ve İtalyan Pasta Chef Uzman Belgesi almak.

hitap:

kabul için İtalyan Modern Pastry Gereksinimleri profesyonel olmayı hedefliyoruz Uluslararası Öğrenciler:... [-]


Melbourne Polytechnic
Kampüs Tam zamanlı 1 yıl February 2018 Avustralya Melbourne

Bu nefis pasta salonu yarattıkları arkasında yüz olur. Bir pastane şefi olarak kariyerinize ilk adımı olarak Pastane Melbourne Politeknik Sertifika III ayrıntı için yaratıcılık ve tutku gelişecektir. [+]

Bu nefis pasta salonu yarattıkları arkasında yüz olur. Bir pastane şefi olarak kariyerinize ilk adımı olarak Pastane Melbourne Politeknik Sertifika III ayrıntı için yaratıcılık ve tutku gelişecektir.

Sen bir sanatçısın

Bu dinamik sektöründe, şöhretleri zor iş arkasına gelişmiştir. Pasta şefleri otelcilik sektörünün sanatçılar ve nitelikli pasta şefleri sürekli talep bulunmaktadır. beceri ve özveri için tanıma kazanmak için Patisserie Sertifika III kullanın.

kariyer fırsatları tatlandırmak

En son pasta metodolojileri ve imkanlarını kullanarak nitelikli endüstri profesyonelleri ile birlikte çalışacağız. Daha sonra Melbourne Politeknik tam olarak operasyonel, ödüllü bir restoran, St Georges kreasyonlar vitrin, Prahran ve Preston ticari mutfaklarda ticaretinizi öğreneceksiniz.... [-]


Le Cordon Bleu Ottawa
Kampüs Tam zamanlı 11 hafta June 2018 Kanada Ottawa

Pastane Süperyurumu programı, Temel ve Orta Düzeydeki tüm bilgi, teknikleri ve sanatsal becerileri birleştirir [+]

Makarna süpürgesi

Çalışmalarınızın her parçasını kişiselleştirmek için yönlendirin.

Pastane Supérieure programı, Temel ve Orta Düzeydeki tüm bilgi, teknikleri ve sanatsal becerileri bir araya getirir.

Üstün Modül:

Çağdaş Restoran Tatlıları

Çağdaş kek, tarte ve bûches de dahil olmak üzere restoran tatlıları hazırlamayı öğrenin.

Tatların tadına bakma ve lezzet, aroma ve baharatların derinlemesine incelenmesi

Meyve gibi daha fazla krem, tabaka ve lezzet içeren tatlılar yaratmayı öğrenin.

Çikolata Sanatı:

Çikolata mousse keklerinin sanatını öğrenir, çikolataları temperlemek, elle batırılmış ve kalıplanmış çikolatalar... [-]


Le Cordon Bleu Ottawa
Kampüs Tam zamanlı 11 hafta June 2018 Kanada Ottawa

Pastırma Intermédiaire uygulama ve tekrar üzerine kuruludur. Öğrenciler, sünger veya bavyera kremi yapmak gibi önemli teknikleri öğrenirken öğrenciler daha verimli hale gelirler [+]

Pastırma Intermédiaire

Dekorasyona ve pastaların sunumuna daha fazla vakit ayırın.

Pastırma Intermédiaire uygulama ve tekrar üzerine kuruludur. Öğrenciler, sünger veya bavyera kremi yapmak gibi önemli teknikleri öğrenirken öğrenciler daha verimli hale gelirler.

Orta Düzey Modül:

Sanatsal dekoratif becerileri

Kraliyet buzunu kullanarak ince hat ve sınır borulama ve uzatma işlerini öğrenin

Restoran tatlılar Üzerine Çeşitlemeler

Dondurma, şerbet ve diğer krema ve muhallebi dolu tatlılar gibi donmuş tatlıları hazırlamayı öğrenin.

Minyatürleştirme - tatlı petits fours

Minyatür sanatı ve tatlı petits fours öğrenin... [-]


Le Cordon Bleu Ottawa
Kampüs Tam zamanlı 11 hafta June 2018 Kanada Ottawa

Hamur işleri, geleneksel tatlılar, kek ve hamur çeşitleri yaratmayı öğrenin. [+]

Sos bezemesi

Malzemeleri zengin hamur işlerine karıştırmanın klasik tekniklerini öğrenin

Hamur işleri, geleneksel tatlılar, kek ve hamur çeşitleri yaratmayı öğrenin. Gösteriler ve pratik oturumlar, Fransız pastasının temel teknikleri ve tarifleri ile sizi yönlendirecektir.

Temel Modül:

Temel hamurlar

Kısa kabuk hamurları, tatlı hamurlar, kısa pasta hamurları, pâte à choux, puf böreği, kıvrımlar, tartetler ve diğerlerini hazırlayın

Kremalar ve Dolgulara Giriş

Birçok tatlı için önemli bir bileşen olan çeşitli kremler ve dolgular yapmayı öğrenin

Geleneksel Pastalar ve Tatlılar

Geleneksel Éclairs ve Saint Honoré ve diğer fransız klasik tatlıları yapmayı öğrenin.... [-]


Le Cordon Bleu Mexico
Kampüs Tam zamanlı July 2018 Meksika Meksiko Mexicali

Bu yörünge boyunca öğrenciler dondurma, kek ve petit fours, şeker ve çikolata, ve restoranlarda tatlılar hazırlanmasını kullanarak sanatsal kreasyonlar hazırlanması üzerinde çalışmak zorunda kalacaklar. [+]

Pasta Üstün Belgesi

Universidad Anahuac Norte - Tüm Programlar ve Dersler Le Cordon Bleu Meksika'da öğretilir.

Bu sertifika için okul döngüleri Ocak, Nisan, Temmuz ve Ağustos aylarında bulunmaktadır.

Tekniklerin tam ve sağlam bir bilgi ile öğrenciler çalışma yöntemleri defterleri ve yüksek şekerleme ortamı analiz. Bu yörünge boyunca öğrenciler dondurma, kek ve petit fours, şeker ve çikolata, ve restoranlarda tatlılar hazırlanmasını kullanarak sanatsal kreasyonlar hazırlanması üzerinde çalışmak zorunda kalacaklar.

Bu sertifika haftada 2 gün verilir

Günde 6 saat

toplam tutarı içerir: Malzemeler Yemek tarifi Üstün Pasta Belgesi [-]


там

еще по теме diploma-s.com