Guyana'da Üniversiteler

Guyana'da Top Okullar&Üniversiteler 2019

Bu sayfada Guyana'te Üniversiteler, Kolejler ve İş okullar için arayabilirsiniz. Kolayca Guyana'te en üst sıradaki üniversite ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Üniversite ayrıntılı bir açıklama ve sunulan çalışma programları genel bir bakış için "Devamı " tıklayın.

Guyana'te üniversiteler bulun ve size en uygun olanları bulmak için kendi programlarını göz atın. Guyana'te çeşitli eğitim seçenekleri ile ilgili tüm bilgi almak ve eğitim ücretleri ve çalışma uzunluğu karşılaştırmak. Doğrudan Guyana'te zaman ve iletişim üniversiteler kaydedebilirsiniz: kabul ofisi ile temas halinde size koyacağız "İstek ücretsiz bilgi " formu, doldurun.

Hemen gelecek eğitim için arama başlayın!

2 Sonuçlar Guyana

Texila American University

Guyana Georgetown Zambiya Lusaka Birleşik Arap Emirlikleri Fujairah September 2019 + 1 daha

As an International Educational Group, we are steadfast in our commitment to provide a wide range of undergraduate and postgraduate degree programs to the student community across the globe through campus-based and blended learning options using our global centers and authorized representatives.


University of Guyana

Fen bilimleri önlisans Guyana Georgetown September 2019

The University of Guyana was established in April 1963 and began its operations in October of the same year with a batch of 164 students in temporary premises loaned from Queen's College in Georgetown. Programmes were at first confined to the Arts, Natural Sciences, and Social Sciences. However, in 1967, a Faculty of Education was established and this was followed by the establishment of the Faculties of Technology in 1969, Agriculture in 1977, and in 1981, the Faculty of… [+] Health Sciences, prior to the establishment of which programmes in Health Sciences were offered within the Faculty of Natural Sciences. [-]